Bilety Lotnicze

Tanie latanie z Ryanairem

Przyjęty przez Ryanaira od amerykańskich linii lotniczych Southwest Airlines (prekursora tanich linii lotniczych) model taniego latania nie tylko się przyjął ale i w ostatnich latach robi furorę. Tanie latanie stało się dostępne, powszechne i modne.

Świadczą o tym wyniki nie tylko Ryanaira ale i pozostałych tanich linii lotniczych jak: easyJet czy Wizz Air. Jednakże model taniego latania wiąże się z pewnymi ograniczeniami i brakiem przywilejów o czym nie wszyscy z pasażerów pamiętają, uskarżając się na szorstkie traktowanie ze strony przewoźnika, brak wygód, ciasnotę, brak zainteresowania personelu własną osobą i… jeszcze wiele, wiele innych „przewinień”.

Rezerwacja Biletów RyanAir, Tanie Bilety Lotnicze

tanielotyryanair - infolinia

 

Na początek przypominamy motto Ryanaira: „Niskie opłaty, brak udogodnień”. Prosty i jasny przekaz. Coś za coś! I faktycznie, na pasażerów czekają proste nierozkładane fotele, brak kieszeni w oparciach, przyklejone karty bezpieczeństwa, kiepski serwis lub jego brak, opłaty za wszystko, nie numerowane miejsca, restrykcyjne traktowanie bagażu podręcznego (wnoszone na pokład luzem książki czy teczki z dokumentami niejednokrotnie uważanych za bagaż podręczny ze wszystkimi tego konsekwencjami), czy mityczne już toalety to tylko część niewygód jakie spotykają pasażerowie. „Co roku zarabiałbym o dwa miliony dolarów więcej, gdyby mi pozwolono usunąć dwie toalety z tylu samolotu i wstawić sześć foteli” miał kiedyś ponoć powiedzieć prezes Ryanaira – Michael O’Leary. Znane są także i inne „szalone pomysły” prezesa jak: przeprojektowanie samolotu tak by można pasażerów przewozić w… pozycji pionowej, wprowadzanie dodatkowych opłat dla otyłych pasażerów czy rezygnacja z okien…

A teraz trochę faktów…

Wokół przewoźnika narosło wiele mitów chociażby dotyczących bezpieczeństwa podróżnych i wątpliwej jakości mocno eksploatowanego sprzętu. Prawda przedstawia się następująco: Ryanair obok easyJeta posiada jedną z najmłodszych flot. Większość samolotów liczy niespełna 3 lata, podczas gdy flota Southwest Airlines, pierwowzoru Ryanaira, liczyła średnio 14 – 15 lat. Przestrzeganie zasad bezpieczeństwa jest dla Ryanaira priorytetem, i to nie tylko ze względu na ostre standardy europejskie i wymagania stawiane przez Europejską Agencję Bezpieczeństwa Lotniczego. Należy mieć na uwadze fakt, że w pogoni za poszukiwaniem najbardziej optymalnych rozwiązań, realizacji napiętego rozkładu lotów, Ryanair nigdy nie zanotował poważniejszego wypadku. Dodatkowo, flota jest stale wymieniana i modernizowana o czym świadczą wciąż nowe zamówienia.

Warto widzieć, że Ryanaira cechuje żelazna konsekwencja w trzymaniu się rozkładu lotów (przewoźnik szczyci się bardzo wysokim współczynnikiem odlotów o zaplanowanym czasie) co pozwala na maksymalne wykorzystanie samolotu i odbycie np. dodatkowych 2-3 godzin lotu dziennie. Samoloty Ryanaira z reguły są gotowe do następnego lotu w 25 minut od przylotu!

Ryanair szczyci się najmniejszym odsetkiem zagubionych bagaży (9 zgubionych na 1000 pasażerów, gdy w porównaniu z nim British Airways odnotowuje 16 takich przypadków). Faktem jest, że w związku ze swoją polityką bagażową Ryanair przewozi ich znacznie mniej.

Tanie bilety lotnicze Ryanair stara zrekompensować sobie dodatkowymi opłatami. Za tzw. bagaż rejestrowany o wadze do 15 kg można zapłacić więcej niż za sam bilet, dlatego też korzystającym z usług tego przewoźnika radzi się podróżować tylko z bagażem podręcznym, a przed wejściem na pokład samolotu ubrać się na… cebulkę (przewożąc nadwyżkę odzieży na sobie). Pamiętać należy, że bagaż podręczny przewożony jest na pokładzie samolotu, a nie w luku bagażowym, stąd jego zawartość nie jest obojętna.

Można spróbować ominąć dodatkowe opłaty proponowanych przez Ryanaira rezygnując z: pierwszeństwa wejścia na pokład czy powiadomienia sms-em o rezerwacji lub ubezpieczeniu.

Kupując tanie bilety lotnicze w promocji Ryanaira, trudno jest je nabyć w korzystnej cenie w obie strony razem (tam i z powrotem). Można oczywiście próbować szukać biletów powrotnych w promocji, a jeszcze lepiej jest przeglądnąć oferty konkurencji. Warto także pamiętać, że przy darmowej odprawie online, ważne jest by czytelnie wydrukować kartę pokładową. Za jej brak Ryanair pobiera wysokie, w porównaniu do cen biletów, opłaty – ok. 40 EUR.

Tanie loty Ryanair uzyskał dzięki wielu czynnikom, m.in:

– sieci wielu krótkodystansowych tras (większość nie przekracza 1000 km, a średni czas przelotu wynosi nie więcej niż 1,5 h) obsługiwanych z wielu europejskich baz przewoźnika, co pozwala na zwiększanie częstotliwości rejsów,

– wykorzystywaniu drugorzędnych, często oddalonych od głównych miast, lotnisk na których Ryanair ponosi mniejsze opłaty lotniskowe, ale zyskuje za to większą dostępność (godziny wylotów i przylotów), tańsza i szybsza obsługę naziemną itp.

– zarówno niskim kosztom operacyjnym jak i kosztom utrzymania, na co ma wpływ jednolita flota (Ryanair korzysta tylko z samolotów Boeing 737-800), systemom motywacyjnym i zawieraniu korzystnych umów na obsługę samolotów na konkretnych lotniskach (na jednych jest to samoobsługa, na drugich wykorzystywanie własnego sprzętu przy zaangażowaniu wynajętego serwisu, na innych korzystanie z miejscowej obsługi wraz z jej sprzętem lub obsługi świadczonej przez serwisy innych linii lotniczych),

– dynamicznie prowadzonej promocji i spontanicznych akcjach oferujących pulę tanich biletów (dawniej nawet darmowych lub za 1 PLN!), a także dodatkowej działalności polegającej na: sprzedaży towarów, produktów spożywczych, tańszej rezerwacji hoteli, wypożyczania samochodów, ubezpieczeniach podróży, dystrybucji biletów autobusowych i kolejowych, wejściu na rynek przewozów czarterowych i czynionych przymiarek sprzedaży pakietów wakacyjnych poprzez biura podróży).

A więc: komfort czy niewygoda? Zawsze możemy wybrać między lotami na trasach europejskich za 1000 – 2000 PLN u narodowych przewoźników, a tanimi przelotami na tych samych destynacjach za 50 – 200 PLN u Ryanaira?! Lub wybrać tanie przeloty na trasach krajowych – taniej niż w Pendolino… – za 39, 19 a nawet jak ostatnio za 9 PLN na trasach z Wrocławia i Gdańska do Modlina?!

Teraz już wybór należy do nas…

 

 

ryanair-1